მინერალური რესურსების ეროვნულ სააგენტოში ლიცენზიის გაცემის პროცესი
მეწარმე სსიპ მინერალური რესურსების ეროვნულ სააგენტოს ლიცენზირების დეპარტამენტს წარუდგენს განცხადებას, რომელიც უნდა შეიცავდეს ლიცენზიის მისაღებად საჭირო დოკუმენტაციას.
განაცხადების მიღების წესები
01
განცხადება, რომელიც უნდა შეიცავდეს მონაცემებს მოსაპოვებელი რესურსის სახეობის, ადგილმდებარეობისა და ლიცენზიის მოქმედების ვადის შესახებ (ივსება ელექტრონული ფორმით “rs.ge”- ვებ-გვერდის საშუალებით);
02
სალიცენზიო ობიექტის X და Y კოორდინატები;
03
იურიდიული პირის (შპს, ს/ს ი.მ. და ა.შ.) შემთხვევაში – სახელმწიფო რეესტრიდან ამონაწერები,
ფიზიკური პირის შემთხვევაში – პირადობის მოწმობა;
04
განცხადებით გათვალისწინებული ტერიტორიის კერძო საკუთრებაში არსებობისას – მესაკუთრის
წერილობითი თანხმობა ლიცენზიის გაცემის თაობაზე (ნოტარიულად დამოწმებული).
აღნიშნული განცხადება ლიცენზირების დეპარტამენტიდან განსახილელად ელექტრონულად იგზავნება სასარგებლო წიაღისეულის მართვის დეპარტამენტში (გეოლოგია), რომელიც პროგრამული დამუშავების შემდგომ, განმცხადებლის მიერ მოთხოვნილ ვადაში, უზრუნველყოფს გეოსაინფორმაციო პაკეტის მომზადებას.
გეოსაინფორმაციო პაკეტის მომზადებისთვის კანონმდებლობა ითვალისწინებს შემდეგ ვადებს:
• გეოსაინფორმაციო პაკეტის 45 კალენდარული დღის ვადაში მომზადებისთვის, მიწისქვეშა თერმული, მიწისქვეშა მტკნარი, მიწისქვეშა მინერალური წყლის შემთხვევაში − 200 ლარი, დღგ-ის ჩათვლით;
• გეოსაინფორმაციო პაკეტის 45 კალენდარული დღის ვადაში მომზადებისთვის, სხვა დანარჩენი სასარგებლო წიაღისეულის შემთხვევაში და 10 ჰექტარამდე ტერიტორიის არსებობისას − 400 ლარი, დღგ-ის ჩათვლით;
• გეოსაინფორმაციო პაკეტის 45 კალენდარული დღის ვადაში მომზადებისთვის, სხვა დანარჩენი სასარგებლო წიაღისეულის შემთხვევაში და 10 ჰექტარზე მეტი ტერიტორიის არსებობისას − 500 ლარი, დღგ-ის ჩათვლით;
• გეოსაინფორმაციო პაკეტის 20 კალენდარული დღის ვადაში მომზადებისთვის, მიწისქვეშა თერმული, მიწისქვეშა მტკნარი, მიწისქვეშა მინერალური წყლის შემთხვევაში − 500 ლარი, დღგ-ის ჩათვლით;
• გეოსაინფორმაციო პაკეტის 25 კალენდარული დღის ვადაში მომზადებისთვის, სხვა დანარჩენი სასარგებლო წიაღისეულის შემთხვევაში და 10 ჰექტარამდე ტერიტორიის არსებობისას − 800 ლარი, დღგ-ის ჩათვლით;
• გეოსაინფორმაციო პაკეტის 25 კალენდარული დღის ვადაში მომზადებისთვის, სხვა დანარჩენი სასარგებლო წიაღისეულის შემთხვევაში და 10 ჰექტარზე მეტი ტერიტორიის არსებობისას − 1 000 ლარი, დღგ-ის ჩათვლით.
სასარგებლო წიაღისეულის მართვის დეპარტამენტი ვიზუალურად შეისწავლის ტერიტორიას და ამზადებს გეოლოგიურ დასკვნას.
განცხადება, თანდართული დასკვნით, უბრუნდება ლიცენზირების დეპარტამენტს, საიდანაც შეკითხვა იგზავნება ყველა იმ სახელმწიფო დაწესებულებაში, რომლის სარგებლობაშიც მდებარეობს მიწა, რომელზეც განთავსებულია სალიცენზიო ობიექტი (წყლის მოპოვების ლიცენზიის შემთხვევაში - ასევე თუ ობიექტი კვეთს თხუთმემეტრიან სანიტარულ დაცვის ზონას).
აღნიშნული დაწესებულება აფიქსირებს პოზიციას ლიცენზიის გაცემის მიზანშეწონილობასთან დაკავშირებით და დადებითი პასუხის შემთხვევაში, შესაძლებელია მომავალ ლიცენზიანტს განუსაზღვროს პირობები, რომელიც გათვალისწინებული უნდა იქნას შემდგომ სალიცენზიო პირობების შედგენისას.
ლიცენზიის გამცემი პასუხის წარდგენისთვის განსაზღვრავს ვადას 5 სამუშაო დღის ოდენობით. თუმცა, თუ წარმოებაში ჩართულ სუბიექტს პოზიციის გამოსახატავად ესაჭიროება მეტი დრო, აღნიშნულის შესახებ შუალედური შეტყობინებით, შესაბამისი დასაბუთებით, უნდა აცნობოს ლიცენზიის გამცემს შეტყობინების მიღებიდან არაუგვიანეს 3 დღის ვადაში. დამატებით მოთხოვნილი დრო არ უნდა აღემატებოდეს 5 სამუშაო დღეს. ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ ლიცენზიის გაცემასთან დაკავშირებით, ლიცენზიის გამცემის მიერ განსაზღვრულ ვადაში შენიშვნების ან დასაბუთებული უარის წარუდგენლობის შემთხვევაში, საკითხი აღნიშნულ ადმინისტრაციულ ორგანოსთან შეთანხმებულად ითვლება და სააგენტო უფლებამოსილია, ამ დადგენილებით განსაზღვრული ადმინისტრაციული წარმოების ვადების ფარგლებში მიიღოს შესაბამისი გადაწყვეტილება.
დადებითი გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, მომზადებული ინფორმაცია ელექტრონული სახით დაიდება ელექტრონულ ვებგვერდზე (www.eauction,ge) და გამოცხადდება აუქციონი, სადაც მონაწილეობის მიღება შეუძლია ყველა მსურველს.
სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის გაცემის მიზნით აუქციონის გამოცხადებისათვის/აუქციონის გამოცხადებაზე უარის გადაწყვეტილებისათვის, ადმინისტრაციული წარმოების საერთო ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 4 თვეს.
აუქციონის გამართვამდე მონაწილეებს 15 დღის ვადაში აქვთ შესაძლებლობა დარეგისტრირდნენ საიტზე და გადაიხადონ საგარანტიო თანხა („ბე“ - საწყისი თანხის 10% ან 50% და მოსაკრებელი - 200 ლარი).
აუქციონზე გამარჯვებულის მიერ დარჩენილი თანხის გადახდა უნდა განხორციელდეს 15 კალენდარულ დღეში.
ამ ვადაში თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში მას შეუძლია თანხა გადაიხადოს საჯარიმო პერიოდში - მომდევნო 15 სამუშაო დღის განმავლობაში, რა დროსაც თითო გადაცილებულ დღეზე იხდის ჯარიმას, გადასახდელი თანხის 1%-ს.
აღნიშნული ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში აუქციონი ითვლება ჩაშლილად.
ლიცენზია-ბრძანება მზადდება სააგენტოში საბოლოო თანხის გადახდის დაფიქსირებიდან მე-10 სამუშაო დღეს.
აუქციონის დასრულების შემდგომ, არსებობს ლიცენზიის მომზადების დაჩქარებული მომსახურება. აღნიშნულ შემთხვევაში ლიცენზიის მიღება შესაძლებელია დაჩქარებული მომსახურების მოთხოვნის დღესვე - 200 ლარი, მომდევნო სამუშაო დღეს - 150 ლარი, ხოლო მე-4 სამუშაო დღეს 50 ლარი.
მომზადებულ ლიცენზია-ბრძანებაში გარდა ყველა დეტალური ინფორმაციისა, ჩაწერილია ასევე პირობები, რომელიც უნდა დაიცვას და შეასრულოს ლიცენზიანტმა.
ლიცენზია-ბრძანება მზადდება ელექტრონულად და ლიცენზიანტს ეგზავნება ვებ. გვერდ „rs.ge“-ს საშუალებით.
დოკუმენტაციის ნიმუშები
მინერალური რესურსების ეროვნულ სააგენტოში ლიცენზიის მიღების პროცესში მესაკუთრის წერილობითი თანხმობის ნიმუშები წარმოდგენილია დანართის სახით
ლიცენზიის გადაცემა
მინერალური რესურსების ეროვნულ სააგენტოში ლიცენზიის გადაცემის პროცესი
ლიცენზიის მფლობელი უფლებამოსილია რამდენიმე ნაწილად დაყოს სარგებლობის ლიცენზია და სარგებლობის უფლება ან მისი ნაწილი იჯარით ან საკუთრებაში გადასცეს სხვა პირს.
ლიცენზიის მფლობელი და ლიცენზიის მიმღები ვალდებული არიან ლიცენზიის გადაცემისას ლიცენზიის გამცემს წარუდგინონ განაცხადი, რომელსაც დართული უნდა ჰქონდეს:
ა) კერძო სამართლის იურიდიული პირისა და ინდივიდუალური მეწარმისათვის სამეწარმეო რეესტრიდან ამონაწერები, ხოლო ფიზიკური პირისათვის –იდენტიფიკაციის დამადასტურებელი, კანონმდებლობით დადგენილი საბუთების ასლები. საჯარო სამართლის იურიდიულმა პირმა განცხადებას უნდა დაურთოს სადამფუძნებლო დოკუმენტების დამოწმებული ასლები;
ბ) ლიცენზიის გადაცემის დამადასტურებელი შესაბამისი სამართლებრივი დოკუმენტაცია, სადაც ასახული იქნება ლიცენზიის მიმღებისათვის გადასაცემი მარაგის მოცულობა;
გ) ლიცენზირებული ობიექტის (გადასაცემი/დასატოვებელი ფართობის) X და Y კოორდინატები.
დ) ინფორმაცია – მოპოვებული რესურსის ოდენობის შესახებ და ანგარიში სალიცენზიო პირობების დაცვის თაობაზე, რომლის სისწორისათვის პასუხისმგებლობა ეკისრება ლიცენზიის მფლობელს.
გაცემული ლიცენზიები
ლიცენზიანტის გვერდი
მინერალური რესურსების ეროვნულ სააგენტოში ლიცენზიის მიღების შემთხვევაში მეწარმემ საჭიროა მიმართოს სააგენტოს ლიცენზირების დეპარტამენტს

The process of issuing a license in the National Agency of Mineral Resources
To obtain a license, the entrepreneur must submit the following documents to the LEPL National Agency of Mineral Resources' Licensing Department:
A statement, which must contain data on the type of resource to be extracted, the location and the validity period of the license (to be filled out in electronic form via the "rs.ge" website);
The X and Y coordinates of the license object;
In the case of a legal entity (LLC, JSC, etc.) - extracts from the state register, for an individual - an identity card;
in the case of private ownership of the territory provided for in the application - the owner's written consent to the issuance of the license (must be notarized)
The said application is electronically sent from the Licensing Department to the Mineral Resources Management Department (Geology) for review.
For the preparation of the Geoinformation package, the legislation prescribes the following timeframes:
โ For the preparation of the geoinformation package within 45 calendar days in the case of thermal, fresh and mineral groundwater - 200 GEL, including VAT;
โ For the preparation of the geoinformation package within 45 calendar days in the case of other types of mineral resources and when the area is up to 10 hectares - 400 GEL, including VAT;
โ For the preparation of the geoinformation package within 45 calendar days in the case of other types of mineral resources and when the area is more than 10 hectares - 500 GEL, including VAT;
โ For the preparation of the geoinformation package within 20 calendar days in the case of thermal, fresh and mineral groundwater - 500 GEL, including VAT;
โ For the preparation of the geoinformation package within 25 calendar days in the case of other types of mineral resources and when the area is up to 10 hectares - 800 GEL, including VAT;
โ For the preparation of the geoinformation package within 25 calendar days in the case of other types of mineral resources and when the area is more than 10 hectares - 1000 GEL, including VAT.
The Mineral Resource Management Department does a visual inspection of the area and prepares a geological report.
The application, along with the attached report, is returned to the Licensing Department, from where the appeal letter is sent to all relevant state institutions which owns or use the land, on which the license object is located (In the case of a water extraction license โ also if the object crosses the fifteen-meter sanitary protection zone).
The mentioned institution expresses its position regarding the advisability of granting the license and in the case of a positive response, it is possible to set conditions for the future license, which must be taken into account when the subsequent licensing conditions will be drafted.
The licensing authority determines a period of 5 working days for the submission of a response. However, if an entity involved in the process requires additional time to present its position, he must notify the licensing authority thereof within no later than 3 days from the receipt of the notification, by means of an interim notice and with appropriate justification. Additionally requested time shall not exceed 5 working days. If, within the timeframe established by the licensing authority, no comments or reasoned refusals are submitted by the
relevant administrative bodies concerning the issuance of the license, the matter shall be considered agreed upon with the respective administrative body, and the Agency shall be authorized to make the relevant decision within the timeframes set by law.
The application, with the attached conclusion, is returned to the licensing department, from where the question is sent to all the state institutions that use the land on which the licensed facility is located (in the case of a water extraction license - also if the facility crosses a 15-meter sanitary protection zone).
The mentioned institution takes a position regarding the expediency of issuing a license, and in case of a positive answer, it is possible to define conditions for the future licensee, which should be taken into account when drawing up the license conditions.
After a positive decision is made, the prepared information will be published electronically on the website - www.eauction.ge and an auction will be announced, in which all interested persons may participate.
For the purpose of announcing an auction or deciding against announcing an auction for the issuance of a mineral extraction license, the general duration of the administrative proceedings shall not exceed four months.
Before the auction, participants have the opportunity to register on the web-page and pay the guarantee amount ("Advance Payment" - 10% or 50% of the initial amount and the fee - 200 GEL) within 15 days.
The auction winner must pay the remaining amount within 15 calendar days.
In case of non-payment of the amount within this period, he can pay the amount during the penalty period - during the next 15 working days, during which time he pays a fine of 1% of the amount to be paid for each overdue day.
The auction is considered to have failed if the mentioned obligation is not met.
The license-order is prepared in the agency on the 10th working day after the payment of the final amount.
After the end of the auction, there is an express license preparation service. In this case, it is possible to get a license on the day of the request for express service - 200 GEL, on the next working day - 150 GEL, and on the 4th working day - 50 GEL.
In addition to all the detailed information, the prepared license-order also contains conditions that the licensee must follow and fulfill.
The license-order is prepared electronically and sent to the licensee on the web page through "rs.ge".
In the process of obtaining a license in the National Agency of Mineral Resources, templates of the owner's written consent are presented as an attachment
The process of transferring a license in the National Agency of Mineral Resources
a) Extracts from the business register for a private legal entity and an individual entrepreneur, and for an individual - copies of documents confirming identification, as defined by the legislation. A legal entity under public law must attach certified copies of founding documents to the application;
b) relevant legal documentation confirming the transfer of the license, where the stock level to be transferred to the licensee will be reflected;
c) The X and Y coordinates of the licensed facility (transfer/remaining area).
d) Data: the amount of extracted resources and a report on license condition compliance; the license holder is responsible for the accuracy of this data.
In case of obtaining a license at the National Agency of Mineral Resources, the entrepreneur needs to contact the Agency's Licensing Department.
The entrepreneur submits an application to the Licensing Department of LEPL National Agency of Mineral Resources, which must contain the necessary documentation for obtaining a license.